mavracilar.niceboard.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

mavracilar.niceboard.com

sanat siyaset türkü muhabbet

AnasayfaKayıt OlPortalliGaleriLatest imagesAramaGiriş yap

Tarihçilere göre Halaçoğlu, Naziler’i hatırlatıyor

2 posters
YazarMesaj
sierracudi
Admin
Admin
sierracudi

Erkek Mesaj Sayısı : 722

Tarihçilere göre Halaçoğlu, Naziler’i hatırlatıyor Empty
MesajKonu: Tarihçilere göre Halaçoğlu, Naziler’i hatırlatıyor   Tarihçilere göre Halaçoğlu, Naziler’i hatırlatıyor Icon_minitimePtsi Ağus. 20, 2007 10:54 pm

Türkiye’de resmi tarih kurumunun başında olan Halaçoğlu’nun “Kürtlerin Türkmen, Kürt Aleviler’in ise Ermeni dönmesi” olduğu iddiası tarihçileri ve araştırmacıları şaşkınlığa uğrattı.

Güncelleme: 21:59 TSİ 20 Ağustos 2007 Pazartesi

İSTANBUL - Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu’nun, “sürgünden kurtulan Ermeniler’in döndüğünü, bugün Kürt hatta Alevi Kürt olarak bilinen insanların Ermeni döndüğü” olduğunu iddia etmesi, tarihçiler ve araştırmacılar arasında şaşkınlık yarattı. NTVMSNBC’ye konuşan tarihçi ve araştırmacılar, Türkiye’deki resmi tarih kurumunun başında olan bir kişiye bu tür ‘ırkçı’ açıklamaların yakışmayacağını vurguladılar. Tarihçiler, Halaçoğlu’nun iddiasına bilimsel dayanak olamayacağını da kaydederken, Mehmet Ali Kılıçbay “Köken hissetme meselesidir. Kürt hisseden Kürt, Türk hisseden Türktür” dedi.
Haberin devamı

Siyasilere göre Halaçoğlu o görevde kalmamalı

Tarihçi Necdet Sakaoğlu:
SOY ARAMA ÇABASI TEHLİKELİ

Ulusal bilinci yok etmek için herkes bir taraftan çekiştiriyor. Herkes kendine göre bir soy arıyor. Bu bir ayrıştırma çabasının sonucudur. Böyle bir soy arama çabasının faydası yok ve herkes için tehlikelidir. Hele ki Anadolu’da ayrıştırmanın sonu yok. Anadolu’ya Türkler 1071’de gelmiş değil. Anadolu o zaman bomboş muydu, ne kadar kişi geldi, buradaki insanlar ne oldu, o da belli değil.

Prof. Esra Danacıoğlu (Yıldız Üniversitesi):
NAZİ DÖNEMİNİ HATIRLATIYOR

Halaçoğlu’nun açıklamaları Nazi Partisi’nin uygulamalarını hatırlatıyor. Nazi Partisi’ne üye olmak için de yedi kuşak Alman olduğunu ispat etmen gerekirdi. Toplama kamplarına sadece Yahudileri değil, kökeninde bir kuşakta Yahudilik olan insanları da yolladılar. Bu, onlara göre ‘kötü kan’ın, ‘iyi kan’a baskın olduğuna dair dünya görüşünü yansıtıyordu. Halaçoğlu’nun açıklamaları, o dünya görüşünün 2007’deki temsilcisi.

1930’ların ırkçılığının kokusunu taşıyan bu açıklamalar bir akademisyene yakışmıyor. Ülkenin belgelerinin emanet edildiği kurumun başındaki kişiye hiç yakışmıyor. 500 yıl sonra bunlar ‘Ermeni’ diyerek geriye doğru ırkçı yolculuğa çıkmak, kendi dili ve kültürü olan insanlara ‘Kürt değil, Türkmensin’ demenin ırkçılıktan başka açıklaması yok. Bu zihniyet bölücüdür.

Tarihçi Orhan Koloğlu:
HEPSİNİN DİLİNDE TÜRKÇE VAR

Önce Sayın Halaçoğlu’nun belge dediklerinin ne olduğunu bilmek lazım.Türkler Orta Asya’dan küçük gruplar halinde geliyor. O zamanlar Anadolu’da yerleşmiş insanlar var. Bir kaynaşma var. Hepsinin dillerinde Türkçe var. Türkçe de onlardan yararlanıyor.

Yard. Doç. Ahmet Kuyaş (Galatasaray Üniversitesi):
TÜRKLERE KÖTÜLÜK YAPILACAK SÖYLEMİ

Halaçoğlu’nun iddiaları eski bir alışkanlıktan kaynaklanıyor. Bir takım insanların davranışlarından memnun olunmadığı zaman, ‘onun babası dönmeydi’ gibi atıflarda bulunup, ‘Bunlar aleyhimize çalışmayı, daha ilk Türk ve Müslüman yapıldıkları zaman karar vermişlerdi’ denilir. Bu Şemsettin Günaltay’ın Hürafattan Hakikata kitabından bu yana yerleşmiş bir şey. Bir takım kültürlerin Anadolu fethedildikten sonra Türklüğe karşı kötülükler yapacakları söylemi bir gelenektir. Demeçleri sorun yaratan kişinin de o gelenekten beslendiğini söylemek abartılı olmaz.

Anadolu’nun fethinden sonra Türklüğe ve Müslümanlığa geçen insanlar var. Herkesin Orta Asya’dan gelme, katışıksız olması mümkün değil. Bir kısmı tarihi verilerden, bir kısmı da uydurma olan bilgilerden böyle sonuçlar çıkarılması doğru değil. Çok nazik ve değişik bir takım sosyoekonomik ve kültürel unsurlar barındıran konuların uluorta konuşulması yavan kaçıyor. Konunun bir başka yönü de şu; Aleviler arasında da zaman zaman asıl Türklerin kendileri olduğunu iddia edenler çıkmıştı. Yusuf Halaçoğlu’nun da görüşleri benzer yanlış yorumları içeriyor.

Prof. Mehmet Ali Kılıçbay:
KÜRT HİSSEDİYORSA, KÜRTTÜR

O lafları eğer o şekilde söylediyse A’dan Z’ye yanlış... Köken hissetme meselesidir. Kimse kökenini bilemez. Hele Türkiye’de 3-5 kişi bilebilir, ama uzak geçmişi bilmek mümkün değil. Türkiye bir harman. Adam kendisini Kürt hissediyorsa Kürttür, Türk hissediyorsa Türktür. Kürdüm dedi diye öldürecek misin? Kalkıp ‘Sen Kürt değilsin’ demek kadar saçma birşey olamaz. Bunlar bir tarihçiye yakışmayacak laflar.

HALAÇOĞLU NE DEMİŞTİ?
TTK Başkanı Halaçoğlu, tartışma yaratan sözlerini geleneksel Dadaloğlu şenlikleri kapsamında düzenlenen sempozyumda söyledi. Kürtlerin Türkmen kökenli, Kürt Alevileri’nin ise Ermeni kökenli olduğunu iddia eden Halaçoğlu şöyle dedi:

“Kim olduğunuzu bileceksiniz. Mesela bugün Türkiye’de bir Kürt sorunu olduğu söyleniyor. Kürtlerle ilgili birtakım sözler sarf ediliyor. Araştırmalarımda şunu gördüm ki, pek çok Kürt dediğimiz insan aslında Türkmen asıllıdır. Yapısal olarak diyorum ama. Bununla beraber bir şeyi daha ifade ediyorum, söyleyeceklerim fantezi değil, bugün Kürt olarak bilinen hatta hatta Alevi Kürt olarak bilinen insanlar Ermeni’den dönmedir. Bütün bunları yabancı arşiv belgeleri ile o tarihlerde yapılmış birtakım araştırmalara dayanarak söylüyorum.”

“KURTULAN ERMENİLER DÖNDÜ!”
Halaçoğlu, Vatan gazetesine yaptığı açıklamada da, iddiasını şöyle destekledi:
“Dikkat ederseniz ben ‘bütün Kürtler Türk’tür’ demiyorum. Ben, bir bilim adamı olarak belgelerle konuşuyorum. Elimizde 1500’lü yıllara ait defterler, kayıtlar var. Zamanı geldiğinde bunların hepsi açıklanacaktır. Ülkede demografik yapı üzerine araştırma yapıyoruz. Bu çerçevede Ermeniler konusunda da çalışıyoruz. Ermeniler’in bir kısmı sürgün edildi, bir kısmı da Türkiye’de kaldı. Sürgünden kurtulan ve kendini Kürt Alevi olarak tanıtan pekçok Ermeni kaldı Türkiye’de. Ben bunlardan bahsettim. Bu konunun bilimsel olmadığını düşünenler iyi düşünsünler. Her söylediğimi belgelendirdiğimi bilsinler.”

21 Eylül 1993’ten beri Türk Tarih Kurumu başkanlığı yapan Halaçoğlu, bu konuda 8 ciltlik bir yayın hazırlığında olduklarını da bildirdi.
kartalizma32
General
General
kartalizma32

MesajKonu: Geri: Tarihçilere göre Halaçoğlu, Naziler’i hatırlatıyor   Tarihçilere göre Halaçoğlu, Naziler’i hatırlatıyor Icon_minitimeÇarş. Ağus. 22, 2007 11:34 am

Aforoz korosu
AB işbirlikçileri, tarihi gerçekleri bilimsel verilerle açıklayan TTK Başkanı Yusuf Halaçoğlu’na karşı
Ortaçağ zihniyetini andıran kampanya başlattı.

Sanki kelle avına çıkmışlar
TÜrk milletine “soykırımcı” iftirasını atan Ermeni diasporasına karşı kahramanca mücadele veren Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu, pusuya yatmış AB işbirlikçileri tarafından hedef tahtasına oturtuldu. Bir yerlerden düğmeye basılmış gibi ortak kampanya başlatan şer cephesi, açıklamasını çarpıttıkları Halaç-oğlu’nu “ırkçılıkla” itham edecek kadar ileri gidip, adeta kellesini istediler...

Ben belgesiz konuşmam...
YargIsIz infaza isyan eden Prof. Dr. Halaç-oğlu ise, şunları söyledi: “Belgesiz konuşmam. Kayseri’deki sempozyumda 8-10 yıldır süren çalışmamı anlatırken, Türkiye’de Alevilerin yüzde 99’unun Türkmen olduğunu ifade ettim. Tehcirden kurtulmak isteyen Ermenilerin Anadolu’da kalmak için kendilerini Kürt Alevi olarak gösterdiğini söyledim. Sözlerim ’Kürt Aleviler Ermeni dönmesidir’ diye çarpıtıldı”

Irkçılığı, bölücülüğü kendileri körüklüyor
Mİllİyet’in günlerce süren ve etnik bölücülüğü kışkırtan “Biz Kimiz?” başlıklı sözde yazı dizisine ses çıkaramayan Radikal, belgelere dayalı açıklama yapan Prof. Dr. Halaçoğlu’nu hedef gösterdi.

Linç kampanyası!
Bölücü ve Ermeniciler karşısında tavizsiz duruşuyla tanınan Tarih Kurumu Başkanı Halaçoğlu’nu linç kampanyası başlatıldı.
Linç korosuna daha önce Türkiye’yi etnik bölgelere ayıran araştırmalara imza atan malum medya şeflik yapıyor.
Sözde soykırım yalanlarını çürüten araştırmalara imza atan ve bölücüler karşısındaki tavizsiz duruşuyla tanınan Türk Tarih Kurumu Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Kayseri’de yaptığı bir konuşmayı çarpıtarak gündeme getiren Türkiyeli medya tarafından linç edilmek isteniyor. “Türkiye’nin etnik haritasına çıkarıyoruz” söylemiyle bölücülerin ekmeğine yağ süren araştırmalara imza atan Türkiyeli medyanın, “Tarih Kurumu Başkanı, Kürtlerin Türkmen, Kürt Aleviler’in ise Ermeni dönmesi olduğunu söyledi” haberleri üzerine dün bir basın açıklaması yapan Halaçoğlu, sözlerinin çarpıtıldığını söyledi.

Belgesiz konuşmam

Hiçbir konuda belge göstermeden konuşmadığını dile getiren Halaçoğlu, sözlerininin çarpıtıldığını ve kendisine yargısız infaz yapıldığını söyledi.Kayseri’deki sempozyumda 8-10 yıldır süren bir çalışmasından söz ettiğini ve Türkiye’de 41 bin 297 aşiret tespit ettiklerini dile getirdiğini belirten Halaçoğlu, konuşmasının ses kayıtlarının kendisinde olduğunu ifade ederek, adı geçen konuşmasında Türkiye’de Alevilerin yüzde 99’unun Türkmen olduğunu, 1919’dan sonraki tehcirden kurtulmak isteyen Ermenilerin Anadolu’da kalmak için kendilerini Kürt Alevi olarak gösterdiğini söylediğini aktardı. Halaçoğlu, bu sözlerinin “Kürt Aleviler Ermeni dönmesidir” diye çarpıtıldığını söyledi

DTP’li Ahmet Türk’e cevap
1989’da dışarıdan bilim adamlarının Aleviler, Kürtler üzerine çalışma yaptığını, dönmelerden söz ettiğini belirterek, “Bütün benim söz ettiklerimi anlatıyor. Bu araştırmaları niye kimse tenkit etmedi. Yabancı yapınca çok mu doğru oluyor. Bizim bilim adamlarımıza neden kimse güvenmiyor” ifadelerini kullandı. TBMM’de ilk grup toplantısında kendisini bölücük yapmakla suçlayıp istifa çağrısı yapan DTP Genel Grup Başkanı Ahmet Türk’e de cevap veren Halaçoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir gazete bir yalan yanlış yazı yazıyor. Hiç kimse okumadan saldırıyor. Yarın bazı siyasetçiler, beni istifaya davet edenler, haklarında gazetelerde çıkan yalan yanlış haberler karşısında istifa edecekler mi? Veya Türkiye’nin bölücülüğüne gayret eden bazı başkanlara aynı şekilde Meclis’te istifa et diyecekler mi?

Milliyet yapınca ırkçılık olmadı
Yusuf Halaçoğlu’nu “ırkçılıkla” suçlayan Türkiyeli medya daha önce etnik ayrıştırma amacı taşıyan araştırmayı amaçlayan araştırmalara imza atmıştı. Özellikle bu tür operasyonlarıyla tanınan Milliyet gazetesi, 19 Mart 2007’de başlayan ve günlerce süren “Biz Kimiz?” isimli bir dizi yayınlayarak, Türkiye’de kaç etnik kimlik olduğunu, bunların nüfus ve bölge olarak dağılımını vermeye çalışmıştı. O günlerde “Milliyet’in” bölücü yayınları hakkında Türkiyeli medyada övgü dışında tek satır yazı çıkmamıştı.

Halaçoğlu’na destek yağdı

Bölücülere kimse ses çıkarmıyor
Halaçoğlu hakkında başlatılan linç kampanyasına siyasilerden ve sivil toplum örgütlerinden de tepkiler gelmeye başladı. YP Genel Başkanı ve İçişleri eski Bakanı Sadettin Tantan Halaçoğlu’nun resmi bir kurumun başında olduğunu ve sözlerini tarihi belgelere dayandırarak konuştuğunu vurgulayarak, bu gerçeklerin Türkiye’yi bölmek isteyenleri rahatsız ettiğini söyledi. Türkiye’de yıllardır yabancı servisler tarafından alt-üst kimlik çatışmaları çıkarılmaya çalışıldığını, mezhep ayrılıklarının baş göstermesi için gayret sarfedildiğini savunan Tantan, “Bu konuda hiç ses çıkmazken ve bu gerçekleri kimse dile getirmezken, Halaçoğlu’nun tarihi belgelere dayanan açıklamaları korkunç bir tepki dalgasıyla karşılaşıyor” dedi.

Hedef milli bilinç
Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür ise bazı kesimlerin Halaçoğlu’nun açıklamalarını bilinçli çarpıtmaya çalıştığını belirterek, asıl niyetin Prof. Dr. Halaçoğlu’nun görevden alınması olduğunu ileri sürdü. Gürgür, “Hükümeti baskı altına almak suretiyle Halaçoğlu alaşağı edilirse bir taraftan Ermeni soykırımı iddialarına karşı duran kesimlere darbe vurmuş olacaklar, bir taraftan da önemli bir kurumun milli bilinç zemininde faaliyet göstermesine sıcak bakmayacak, zihniyetlere kapı açmış olacaklar” diye konuştu
sierracudi
Admin
Admin
sierracudi

MesajKonu: Geri: Tarihçilere göre Halaçoğlu, Naziler’i hatırlatıyor   Tarihçilere göre Halaçoğlu, Naziler’i hatırlatıyor Icon_minitimeÇarş. Ağus. 22, 2007 11:57 am

lan o konferansta ben de vardım billiyon mu Very Happy
sierracudi
Admin
Admin
sierracudi

MesajKonu: Geri: Tarihçilere göre Halaçoğlu, Naziler’i hatırlatıyor   Tarihçilere göre Halaçoğlu, Naziler’i hatırlatıyor Icon_minitimeÇarş. Ağus. 22, 2007 1:51 pm

Kökenin kadar konuş, dönemi mi?

Devletin resmi
Tarih Kurumu’nun Başkanı “Elimde Ermeni dönmelerinin listesi var,
mahallesine, evine kadar” dedi. Murat Belge ve Etyen Mahcupyan,
devlette zaten var olan bu bilgilerin neden şimdi, devlet temsilcisi
tarafından açıklandığını sorguladı.

DİĞER HABERLER

Kökenin kadar konuş, dönemi mi?
Sezer de Müze’de yerini aldı
Bekir Coşkun’a destek: Başbakan haddini aştı
606 öğretmen kadrosu boş kaldı
21 vekilin Meclis’te odası hâlâ yok

GÜNCEL - EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Yazarlar Başbakan’a ne dedi?
Risotto olayına ilahiyatçı ve kimyager yorumu
Bekir Coşkun: Gidecek yerim yok...
Baykal: O ip Gül’ün kuyudan çıkması içindi
Bekir Coşkun’dan cevap: Gidecek yerim yok!

NTV
Güncelleme: 13:47 TSİ 22 Ağustos 2007 Çarşamba

İSTANBUL - Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi
ve Radikal gazetesi yazarı Doç. Murat Belge, “1915’te bir kısım
Ermeni’nin canını kurtarmak için bu yola başvurduğu zaten biliniyor.
Önemli olan bu sözleri söyleyen birinin, Türkiye’nin Türk Tarih
Kurumu’nun başında tutulmasıdır. Halaçoğlu herhalde onlarla da mücadele
etmek gerektiğini düşünüyor” dedi. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni
Etyen Mahcupyan da “Devletin kendi vatandaşını hazmedememiş olduğu
anlaşılıyor. Devlet konuştuğu için bir tehdit unsuru taşıyor”
değerlendirmesini yaptı.

Tarihçilere göre Halaçoğlu, Naziler’i hatırlatıyor Blank
Haberin devamı
Tarihçilere göre Halaçoğlu, Naziler’i hatırlatıyor Darrow

Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu,
Türkiye’deki Kürtlerin yüzde 30’unun Türkmen olduğunu, Kürt Alevilerin
bir kısmının ise tehcir döneminde Anadolu’da kalmak için ‘dönen’
Ermeniler olduğunu öne sürdü ve büyük tepki yarattı.

Siyasiler,
tarihçiler “Türk Tarih Kurumu başkanlığından alınmalı” diye tepki
gösterince, Halaçoğlu “sözlerine açıklık getirmek” amacıyla dün bir
basın toplantısı yaptı, ancak daha da tartışma yaratacak şu sözleri
söyledi:

“Elimde bir dosya var. Dönmelerin listesi. Mahallesine,
köyüne, evine varıncaya kadar isim isim. Eski ismi nedir, yeni ismi
nedir? Hangi evde otururlara varıncaya kadar, resmi belgeler. Ben
bunları açıklamadım. İsim de söylemedim. Ama bunlar işte Alevi Kürt
olarak kendilerini tanıtan kişiler. Yani havadan atmıyorum. Bunlar
listeler. Kişileri suçlamıyorum. İsim anmıyorum.”

“Ermeni
dönmelerin listesini huzuru bazmamak için açıklamayacağını” belirten
Halaçoğlu, bu kişilerin 1920’lerdeki sayısının 90-100 bin civarında
olduğunu şimdiki sayılarını ise söylemeyeceğini kaydetti.
Halaçoğlu’nun
sözlerini; Ermeni sorunuyla ilgili araştırmaları nedeniyle Doç. Murat
Belge ve AGOS gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Etyen Mahcupyan’a sorduk.

BELGE: DÖNENLERLE DE MÜCADELEYİ DÜŞÜNÜYOR

Murat Belge, “1915’teki kıyım sırasında bir çok insanın canını bu şekilde kurtardığının bilindiğini” belirterek şöyle dedi:Tarihçilere göre Halaçoğlu, Naziler’i hatırlatıyor 271472Murat Belge

“Bu
90-100 bin insanın o zaman canını kurtarmak için bu yola başvurması, o
zaman böyle yapmayıp ölenler hakkında bir fikir veriyor. Böyle
tanıdığımız insanlar var. Ama kimbilir kaç kişi var bilmediğimiz. Ancak
kendi ve çok yakınları biliyordur. Ancak Halaçoğlu herhalde onlarla da
mücadele etmek gerektiğini düşünüyor.”

“MAALESEF ERMENİ” İFADESİNE DİKKAT

Halaçoğlu’nun
gazetelerde yer alan konuşmalarında “maalesef Ermeni kökenliler”
ifadesini kullandığını gördüğünü belirten Belge şöyle devam etti:

“Bu
kişinin ne kadar nesnel, insanlıktan ne kadar anlar olduğunu bu
‘maalesef’ kelimesinden anlıyoruz. Türkiye adına Ermeni konusu ile
ilgilenmek üzere görevlendirilmiş, Türkiye’nin haklılığını savunmak
üzere bulunan adam bu.”

IRKÇI BİR MİLLİYETÇİLİĞE DOĞRU GİDİYORUZ

“Türkiye’nin
imparatorluktan yontularak çıkarılmış bir ulus devlet olmasından dolayı
eskiden bu köken meseleleri açılmamaya özen gösterilirdi. Şimdi gitgide
biz bir ırkçı bir milliyetçiliğe doğru gidiyoruz. Tek uluslu devlet
olmaya yöneliyoruz. Herkes kökenini bilsin, kökenin kadar konuş,
anlayışı hakim kılınmak isteniyor.”

Murat Belge, Halaçoğlu’nun
bu açıklamaları neden yaptığının birincil önemde olmadığına dikkat
çekerek “Önemli olan bu sözleri söyleyen birinin Türkiye’nin Türk Tarih
Kurumu’nun başında tutulmasıdır. Bu zaten yeterli, başka söylenecek bir
şey yok” dedi.
Tarihçilere göre Halaçoğlu, Naziler’i hatırlatıyor Dotblack
Tarihçilere göre Halaçoğlu, Naziler’i hatırlatıyor Lnk_story Halaçoğlu: Kürt Aleviler Ermenidir, demedim
Tarihçilere göre Halaçoğlu, Naziler’i hatırlatıyor Dotblack

MAHCUPYAN: HALAÇOĞLU ESKİ BELGELERİ YENİLEMİŞ

Agos
Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Etyen Mahcupyan da, devletin elinde
‘Ermeni dönmeleri’ listesinin olmasının mümkün olduğunu belirtti.
Mahçupyan şöyle dedi:Tarihçilere göre Halaçoğlu, Naziler’i hatırlatıyor 271473Etyen Mahcupyan
“Çünkü,
Türkiye’de Varlık Vergisi diye bir olay oldu. Devlet bir gecede bütün
dönmelerin listesini yayınlayabildi. Demek ki zaten bu takip edilmekte
olan bir unsur. Tarih bilenler 1820’lerden beri bunun yapıldığını
bilirler. Osmanlı devleti köy köy, etnik ve mezhep taraması yapardı ve
bunlar yenilerdi sürekli. Dolayısıyla Halaçoğlu da eski belgeleri
çıkartmış ve yenilenmiş halleriyle mukayese etmiş olabilir.”

DEVLET VATANDAŞINI HÂLÂ HAZMEDEMEMİŞ

Türkiye’de
devletin vatandaşlık kavramı üzerinden tüm etnisiteleri ve mezhepleri
kuşatabilmiş olmadığını vurgulayan Mahcupyan şöyle devam etti:

“Devlet
bir taraftan herkesi vatandaş olmaya davet ederken, bir taraftan
kendisi bazı insanların niçin tam vatandaş olamadıklarını araştırıyor
ve bunları yıllardan beri yapıyor. Ancak bu açıklamarın şimdi
yapılmasını çok abartmamak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu
açıklamalar bir konferansta yapılmış. Ancak burada önemli olan şu; Türk
Tarih Kurumu’nun hala bunlarla uğraşıyor olmasını çok anlamlı
buluyorum. Hala devletin kendi vatandaşını hazmedememiş olduğunu
anlıyorum. Çünkü şunu görmek lazım zaten. Anadolu’da saf bir ırk
vesaire yok herkes karmakarışık. Sadece Kürt ve Ermeniler değil Türkler
de öyle. Onun için karışımı yeniden irdelemeye çalışmaktansa bugün
vatandaşlık anlamında herkesi kuşatmaya çalışmak daha mantıklı olurdu.
Tarih Kurumu gibi resmi bir kurum da bunun için çalışmalıydı.”

HALAÇOĞLU DEVLETİ TEMSİL ETTİĞİ İÇİN SORUN VAR

Etyen
Mahcupyan, Halaçoğlu’nun “Bu listeyi açıklamamam, yaşadıkları huzuru
bozmam, bu bir tehdit olarak da algılanmasın” sözleri çin de şunları
söyledi:

“Devletin elinde böyle şeyler olduğunu biliyoruz.
Toplumun büyük kısmı kendisinin ne olduğunu da biliyor. Dolayısıyla
tehdit değil ama bunları resmi bir devlet kurumunun bilim siyaseti
olarak kullanması zararlı bir algılamaya neden oluyor. Halaçoğlu
herhangi bir üniversitede çalışan bir bilim adamı olsa sorun değil,
burada Halaçoğlu devleti temsil ediyor olduğu için problem var.

DEVLET KONUŞTUĞU İÇİN TEHDİT

Toplumda
konuşulmamış olanı konuşulur hale getirdiği için çok tehlikeli
bulmuyorum. Ancak konuşmaya alışık olmayan bir toplum konuşmaya
başlayınca bu konular olumluya da, olumsuza da gidebilir. Devletin bu
konuların dışında olması lazım. Bu konuda devlet değil, tarihçiler,
bilim adamları konuşmalı. Çünkü devletin geçmişi bu konuda zaaflarla
dolu. 6-7 Eylül olayları, Varlık Vergisi gibi... Devlet konuştuğu için
bir tehdit unsuru taşıyor. Yoksa içerikle ilgili değil. Halaçoğlu da
istese de istemese de devleti temsil ediyor.”

1 sayfadaki 1 sayfası